W jakich sprawach warto kontaktować się z elektrykiem?
Bardzo często zdarza się, że musimy pilnie wezwać pomoc elektryka. Usługi elektryczne są dostępne właściwie w większości całodobowo i wykonanie telefonu z prośbą o interwencję jest możliwe o każdej porze. Numery kontaktowe do elektryków możemy znaleźć między innymi w Internecie. Przed wykonaniem takiego telefonu należy jednak sprawdzić, czy instalacja elektryczna nie uległa tylko chwilowej usterce lub jest ona spowodowana czymś, co możemy usunąć we własnym zakresie. Wtedy telefon do elektryka jest bezzasadny. Naprawa instalacji elektrycznych jest dość skomplikowana i często elektrycy odbierają telefony z prośbą o wycenę ewentualnej usługi. Jest to jednak w tej dziedzinie niemożliwe, z czego sprawy nie zdaje sobie wielu klientów.
W instalacjach obejmujących jeden budynek woda
W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie
Jak zachowywać się podczas naprawy instalacji elektrycznej?
Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas kontaktu z elektrycznością są powszechnie znane. Jednak w przypadku pracy takiej, jak praca elektryka codzienna styczność z niebezpiecznymi napięciami może sprawić, że czujność pracownika zostanie uśpiona. Wtedy, gdy pracownik wpadnie w rutynę podczas wykonywania zleceń, jego bezpieczeństwo jest zagrożone i o wiele łatwiej o wypadek. Przede wszystkim, ważne jest aby zabezpieczyć odpowiednio organizm przed wpływem elektryczności. Dodatkowo, podczas dotykania przewodów zawsze warto dotykać je zewnętrzną stroną dłoni, w miarę możliwości oczywiście, ponieważ podczas porażenia prądem dłoń sama zaciska się na przewodzie i to może doprowadzić do tragedii. Warto pamiętać o takich podstawowych zasadach.